Amerikan Cilt

Sağlam, Dayanıklı, Hızlı…


Bu makine minimum 100 mm x 140 mm, maksimum 320 mm x 510 mm ebatlarında, 2 mm-60 mm sırt kalınlığında tamamı bilgisayar kontrollü sırt hazırlama, tutkal uygulama (isteğe bağlı PUR uygulama), konik yapımı, kapak takma ve kusursuz kesim yapan üç ağızlı bıçak ve otomatik paketleme özelliği ile yüksek hız ve kalitede kitap üretim olanağı sunmaktadır.

MÜLLER MARTİNİ CORONA C12 (x2)

Basılmış olan formalar cilt bölümüne kusursuz olarak istiflenmiş, havası alınmış 120 cm uzunluğundaki forma balyaları olarak gelir. Harman bölümünde bulunan ve her biri 120 cm uzunluğunda 3 adet forma balyası alabilen sehpalara özel vinç sistemiyle el değmeden 2 adet Müller Martini Corona C12 ciltleme makinelerine yerleştirilir.

Harman besleme bölümünde formaların karışmaması için görüntü ve kalınlık karşılaştırmaları, ciltle ilgili tüm ayarlamalar; kesme, sayma ve istifleme, paketleme de dâhil olmak üzere el değmeden gerçekleştirilir.

Günlük 3 vardiya çalışma sonucunda toplam tek makinede 250.000 kitap ciltlenebilir. Tuna Matbaacılıkta bu makineden 2 adet bulunmaktadır. Böylece günde toplam 500.000  kitap ciltlenebilmektedir. Bu da yaklaşık 350 ton kâğıdın günlük olarak işlenmesi ve sevkiyata hazır hâle getirilmesi gibi çok yüksek bir kapasite demektir.